Trwa badanie mikrobiomu Krakowa
Już po raz kolejny nasze miasto włącza się w akcję global City Sampling Day (gCSD). W ramach ogólnoświatowej inicjatywy przeszkoleni wolontariusze pod okiem prof. Pawła Łabaja z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego będą zbierać próbki mikrorganizmów z przestrzeni miejskiej Krakowa.
Jak co roku o tej samej porze, czyli w okolicach 22 czerwca, w wielu miastach świata wymazy będą pobierane z powierzchni przystanków, z tramwajów oraz z innych wyznaczonych miejsc publicznych, jak również z powietrza. Celem naukowców jest identyfikacja gatunków mikroorganizmów, które zamieszkują w każdym z miast zaangażowanych w przedsięwzięcie i sprawdzenie w jaki sposób wpływają one na nasze życie.
Akcja zbierania próbek z miejskich przestrzeni rozpoczęła się 10 lat temu w Nowym Jorku z inicjatywy MetaSUB International Consortium. Kraków dołączył do tego wydarzenia w 2020 roku, a krajowym koordynatorem tego przedsięwzięcia został dr hab. inż. Paweł Łabaj, prof. UJ z MCB, który jest współzałożycielem MetaSUB Europe. Warto wspomnieć, że w akcji bierze udział kilkadziesiąt miast z całego świata, a wśród nich są m.in. Berlin, Nowy Jork, Hong Kong, Tokio czy Buenos Aires.
W ciągu ostatnich kilku lat praca badawcza konsorcjum MetaSUB pokazała m.in. specyficzność gatunkową niektórych obszarów miast, w tym pozwoliła na wykrycie nowych społeczności i składników środowiska. Wyniki badań mogą mieć zastosowanie w kryminalistyce oraz w oznaczaniu obecności patogenów lekoopornych. Jak podkreśla prof. Paweł Łabaj: „Mamy już wyniki wstępnych analiz z próbek zebranych w 2023 i 2024 roku i wkrótce będziemy mogli zaprezentować pierwszą mapę mikrobiomu Krakowa”.
W ramach tej inicjatywy badacze współpracują z Wydziałem ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK (Referat ds. Współpracy z Krakowskim Ośrodkiem Naukowo-Akademickim), Zarządem Transportu Publicznego oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym.