Nauka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Rusza 13. edycja programu Krakowskie Konferencje Naukowe

2023-01-13

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji programu Krakowskie Konferencje Naukowe. Inicjatywa realizowana jest przez Urząd Miasta Krakowa oraz Polską Akademię Umiejętności. Władze Krakowa na realizację tegorocznej edycji przeznaczyły 250 000 złotych.

Ale kosmos! Czyli o przyszłości przemysłu kosmicznego w Krakowie – wywiad z Przemysławem Drożdżem

2022-12-21

Zapraszamy na kolejną rozmowę prowadzoną w ramach cyklu „Dlaczego Kraków? Rozmowy z przedstawicielami biznesu i nauki”, podczas których poznajemy ludzi, dzięki którym Kraków staje się konkurencyjnym miejscem do rozwoju biznesu i rozpoznawalnym na świecie centrum akademickim. Dziś o przemyśle kosmicznym, swoich osiągnięciach i drodze do uzyskania wyróżnienia magazynu Forbes „25 under 25” i „30 under 30” rozmawiamy z naszym gościem – Przemysławem Drożdżem – absolwentem krakowskiej AGH, a obecnie pracownikiem  firmy Liftero zajmującej się systemami logistyki kosmicznej. Zapraszamy!

Nagroda Jerzmanowskich dla księdza profesora Michała Hellera

2022-12-14

Ksiądz profesor Michał Heller został laureatem Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich na 2022 rok. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 12 grudnia w Zamku Królewskim na Wawelu. Partnerami wydarzenia było Miasto Kraków i Województwo Małopolskie.

Rok 2023 pod patronatem Mikołaja Kopernika

2022-12-07

Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnąc upamiętnić znamienitego uczonego, który zmienił postrzeganie świata, przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika (1473-1543). Datę powiązano z Jego 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci. Obok Kopernika patronami roku 2023 będą Jan Matejko i Wisława Szymborska.

Targi Studenckiej Mobilności 2022

2022-12-06

Targi Studenckiej Mobilności to wydarzenie organizowane przez Zespół Mobilności Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Celem Targów jest promowanie szeroko pojętej mobilności wśród młodych osób. Wydarzenie ma na celu przedstawienie uczestnikom różnych możliwości aktywności podczas trwania studiów oraz po ich zakończeniu. Promuje także tanie oraz przyjazne dla młodych ludzi formy podróży.

Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską w Krakowie

2022-11-24

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) ogłosiła wyniki konkursu Starting Grants 2022. Najbardziej prestiżowy grant na Starym Kontynencie udało się zdobyć dr. inż. Rafałowi Kucharskiemu z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec zbada, jaki wpływ będzie miała sztuczna inteligencja na mobilność miejską. Na 5-letnie badania przyznano mu 1,49 mln euro.

Krakowscy naukowcy na liście najbardziej wpływowych badaczy na świecie

2022-11-08

Po raz kolejny została ogłoszona Lista Top 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie, i po raz kolejny w tym prestiżowym gronie znaleźli się naukowcy związani z krakowskim środowiskiem naukowo-akademickim.

Historia konsorcjum MetaSUB: śledzenie miejskich mikrobów na całym świecie

2022-10-31

Konsorcjum MetaSUB, założone w 2015 roku, jest globalnym konsorcjum z interdyscyplinarnym zespołem klinicystów, naukowców, bioinformatyków, inżynierów i projektantów, z ponad 100 krajów na całym świecie. Społeczność nieustannie gromadzi próbki środowiskowe z lokalizacji miejskich i wiejskich, komunikacji miejskiej, metra, kolei i systemów tranzytowych, a także systemów kanalizacyjnych.

Ruszył Ziemię, poruszy i Kraków – Kopernik bohaterem roku 2023

2022-10-28

W lutym 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Toruń, Kraków i Olsztyn, w tym główne ośrodki akademickie tych miast, przywołają dorobek wybitnego uczonego i jego znaczenie dla współczesnych. Wszechstronność Kopernika, nie tylko astronoma, ale także filozofa i ekonomisty, znajdzie odzwierciedlenie w bogatym programie przyszłorocznych wydarzeń naukowych, edukacyjnych i popularyzatorskich. W inicjatywę włączy się także samorząd Krakowa.

Jubileusz 150-lecia powstania Polskiej Akademii Umiejętności

2022-10-13

W tym roku mija 150 lat od powstania Polskiej Akademii Umiejętności. Z tej okazji w dniach 18-20.10.2022 r. zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja pt. „Świat w obliczu nowych wyzwań”. Kraków jest Miastem Gospodarzem tego wydarzenia.

Znajdź