Jarosław Królewski wybrany Young Global Leader 2025 przez World Economic Forum
World Economic Forum ogłosiło listę laureatów prestiżowego programu Young Global Leaders 2025. Wśród wyróżnionych - jako jedyny Polak, znalazł się Jarosław Królewski – prezes i współzałożyciel Synerise, właściciel i prezes Wisły Kraków, a także wykładowca AGH w Krakowie.

Program Young Global Leaders, prowadzony przez World Economic Forum, wyróżnia osoby, które nie ukończyły 39. roku życia (maksymalnie 38 lat w momencie nominacji) i które wywierają ponadprzeciętny wpływ na świat w swoich dziedzinach – od biznesu i polityki, po naukę i technologię. Co roku WEF wybiera ok. 100 nagrodzonych spośród tysięcy nominowanych osób.
Tytuł Young Global Leader uznawany jest za jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie można otrzymać na świecie przed 40. rokiem życia, zarówno w środowiskach biznesowych, naukowych, jak i politycznych.
To również pierwszy w historii przypadek, gdy Polak reprezentujący sektor technologiczny (deep tech) i sztucznej inteligencji został uhonorowany miejscem w tym elitarnym gronie.
Każdego roku tysiące kandydatów z całego świata podlega ocenie zgodnie z surowymi kryteriami kwalifikacyjnymi. Spośród nich wybierani są wyłącznie najlepsi, przy czym szczególną uwagę przykłada się do zapewnienia różnorodności i reprezentatywności grona. W pierwszym etapie wyselekcjonowani kandydaci są oceniani przez firmę Heidrick & Struggles, uznawaną za jednego z globalnych liderów w dziedzinie rekrutacji kadry zarządzającej. Ostateczna decyzja należy do Komitetu Selekcyjnego, który dokonuje końcowego przeglądu kandydatur.
Jarosław Królewski od 15 lat związany jest z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, będąc jednym z najmłodszych wykładowców w historii uczelni. Uczestniczył w tworzeniu i rozwoju wielu programów studiów, w tym z obszaru sztucznej inteligencji, analizy danych i biznesu cyfrowego. Jest również autorem dwóch książek wydanych przez PWN, w tym najnowszej pt. „ALGOKRACJA. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko?”
Synerise, której jest współzałożycielem i CEO, to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie spółek AI i BigData w Europie, tworząca autorskie modele fundamentalne sztucznej inteligencji działająca w obszarze deep tech. Platforma Synerise podejmuje ponad miliard autonomicznych decyzji dziennie, obsługując złożone procesy analityczne i rekomendacyjne w czasie rzeczywistym. Firma zatrudnia najzdolniejszych inżynierów i specjalistów AI z Polski, prowadząc intensywne działania badawczo-rozwojowe.
Technologie opracowane przez Synerise znajdują również zastosowanie w nauce – m.in. rozwiązania open source, takie jak Cleora, są wykorzystywane w procesach analizy grafów, odkrywania powiązań między danymi, a także np. w badaniach z zakresu bioinformatyki i wspomagania odkrywania potencjalnych zamienników leków nowotworowych (drug discovery).