Nauka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zapraszamy na spacer po Obserwatorium Astronomicznym UJ

Kopernik miał rację – nic piękniejszego nad niebo! Szczególnie to, które rozpościera się nad Krakowem. Abyście mogli w pełni się o tym przekonać zapraszamy Was na wieczorno-nocne obserwacje nieba do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Fot. materiały własne

Zabierzemy Was specjalnym kopernikańskim autobusem na pełen wrażeń spacer po Obserwatorium połączony z prezentacją wybranych instrumentów astronomicznych takich jak radioteleskopy, luneta Grubba czy teleskop Maksutowa. Jeśli pogoda na to pozwoli planujemy również obserwacje Słońca poprzez filtr słoneczny, a swoje piękno odkryją przed nami planety – Wenus czy Mars. W pełnej krasie zaprezentuje się nam także Księżyc.

Jeżeli natomiast pogoda spłata nam figla – bez obaw, atrakcji na pewno nie zabraknie. To będzie świetna okazja do rozmowy o astronomii z pasjonatami i ekspertami na co dzień pracującymi w Obserwatorium, którzy pokażą Wam wirtualną prezentację tego magicznego miejsca.

Nie może Was zabraknąć!

 

Szczegóły wyprawy

Startujemy 3 czerwca 2023, spod Uniwersytetu Jagiellońskiego - przystanek autobusowy przy ul. Piłsudskiego (nazwa przystanku Uniwersytet Jagielloński 01) wprost do Obserwatorium Astronomicznego UJ na ul. Orlej, w 20-osobowych grupach, co godzinę – od 18.00 (wyjazd 17.30.) do 00.00 (powrót do ul. Piłsudskiego). Na ten niezapomniany wieczór pod gwiazdami obowiązuje telefoniczna rejestracja pod numerem (12) 616 1290, w dniach od 17 do 23 maja 2023, w godzinach 8.00 do 14.00. Rejestrując się podajesz „nick”/ hasło i wybraną godzinę zwiedzania. Liczba miejsc ograniczona! Koniecznie zapoznaj się z harmonogramem i regulaminem tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Harmonogram

Kiedy?

3/4 czerwca 2023 r., w godzinach 18.00 do 00.00 (ostatnie zwiedzanie zorganizowane przy dobrych warunkach pogodowych)

 

Gdzie?

Zorganizowany dojazd specjalnymi autobusami, pół godziny przed zwiedzaniem, czyli np. 17.30 w przypadku zwiedzania o 18.00. Harmonogram kursów będzie dostępny na początkowym i końcowym przystanku. Autobusy będą kursować bez przystanków, w wyznaczonych godzinach, na trasie Uniwersytet Jagielloński – Obserwatorium Astronomiczne UJ.

W pierwszych godzinach zwiedzanie (18.00 do 20.00) dedykujemy bardziej dla rodzin z młodszymi dziećmi, które będą miały okazję cieszyć się spacerem (mamy nadzieję przy ładnej pogodzie), jednak z racji wieku nie będą jeszcze w stanie w pełni skorzystać z prezentowanych instrumentów, czy dokonać precyzyjnej obserwacji.

 

Dla kogo?

Dla wszystkich pasjonatów astronomii – małych i dużych. Liczebność grupy: 20 osób.

Czas trwania zwiedzania dla grupy: około 45 minut

 

Dane obserwacyjne

Zachód Słońca: 20:43

Wschód Księżyca: 20:43

wiek Księżyca:   pełnia

 

 

REGULAMIN UCZESTNICTWA W ZWIEDZANIU OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

 

1. Zwiedzanie OA UJ w dniu 3-4 czerwca 2023 roku odbędzie się w godzinach 18:00-00:00.

2. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie lub zakresie zwiedzania ze względu na panujące warunki pogodowe.

3. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach 20 osobowych. Dla każdej grupy przewidziane jest 45 minut na zwiedzanie obiektu.

4. Zwiedzanie ma charakter bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Jagielloński i Urząd Miasta Krakowa.

5. Dojazd do OA UJ jest zorganizowany. Odbywa się wyłącznie specjalnie wyznaczonymi do tego bezpłatnymi autobusami. Autobus będzie kursował zgodnie z przyjętym harmonogramem. Kurs będzie rozpoczynał się z przystanku Uniwersytet Jagielloński (ul. Piłsudskiego). Po zwiedzaniu uczestnicy mogą skorzystać z bezpłatnego przejazdu autobusem na trasie OA UJ - Uniwersytet Jagielloński (ul. Piłsudskiego). Organizator wyklucza możliwość dojazdu własnym samochodem.

6. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie rejestracji telefonicznej pod wskazanym w zaproszeniu numerem telefonu. Podczas rejestracji uczestnik posługuje się wybranym przez siebie hasłem/ nickiem. Każdy uczestnik musi zostać zarejestrowany osobno.

7. Niniejszy Regulamin stanowi integralną część zaproszenia do rejestracji. Dokonanie rejestracji jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

8. Rejestracja telefoniczna będzie prowadzona pod numerem telefonu (12) 616 1290, w dniach 17 - 23 maja 2023, od godziny 8.00 do 14.00 (dni robocze).

9. W zwiedzaniu może wziąć udział tylko osoba, która dokonała wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego. Weryfikacja osób będzie następowała na podstawie podanego przy rejestracji nicka/hasła.

10. Na terenie OA UJ należy stosować się do zaleceń jego pracowników.

11. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w wydarzeniu tylko pod opieką dorosłych opiekunów lub rodziców, którzy biorą za nich odpowiedzialność w trakcie korzystania z przejazdu autobusem oraz na terenie OA.

12. Osoby nietrzeźwe, będące pod wpływem substancji odurzających oraz zachowujące się w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób lub instrumentów astronomicznych, zakłócający porządek zwiedzania, naruszający ogólne normy zachowania w miejscach publicznych – mogą zostać poproszone o opuszczenie terenu OA UJ. Z tego tytułu nie przysługują żadne roszczenia względem Organizatora.

13. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe przedmioty pozostawione przez zwiedzających w miejscach ogólnie dostępnych na terenie OA oraz podczas korzystania z przejazdu autobusem.

14. W przypadku uszkodzenia prezentowanych instrumentów astronomicznych zwiedzający pokrywa koszty jego naprawy.

15. Na terenie OA UJ obowiązują następujące zakazy:

  •  wprowadzania i wnoszenia zwierząt (z wyłączeniem psa przewodnika, psa asystenta),
  •  palenia tytoniu oraz używania otwartego ognia,
  • wnoszenia i spożywania alkoholu oraz substancji odurzających,
  • wnoszenia narzędzi oraz urządzeń zagrażających zdrowiu i życiu.

16. Zwiedzający są proszeni o opuszczenie obiektów OA po zakończonym zwiedzaniu i udanie się na wyznaczone miejsce odjazdu autobusu.

17. W razie rezygnacji z udziału w Wydarzeniu, Uczestnik zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania o tym Organizatora, jednak nie później niż do 31.05.23 r., poprzez przesłanie stosownej informacji na adres e- mail: nauka@um.krakow.pl.

18. Uczestnicy zobowiązani są przestrzegać zasad bezpieczeństwa, przepisów BHP i przeciwpożarowych obowiązujących na terenie obiektów, w których organizowane jest Wydarzenie.

19. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia wynikające z nieprzestrzegania przez Uczestników niniejszego Regulaminu oraz nie stosowania się przez Uczestników do zaleceń i poleceń Organizatora.

20. Informujemy, że infrastruktura OA UJ nie jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, w szczególności poruszających się na wózku inwalidzkim.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Łukasik
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2023-05-17
Data aktualizacji: 2023-05-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź