Nauka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W Krakowie powstaną trzy Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri

28 marca otwarto trzy nowe Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri, które działać będą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na czele centrów stanie trzech naukowców polskiego pochodzenia, którzy wcześniej pracowali w Niemczech, Szwajcarii oraz USA. Do Polski powrócą dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu w ramach programu Dioscuri. Program powstał z inicjatywy Towarzystwa Maxa Plancka, a jego celem jest utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri w Europie Środkowej i Wschodniej.

Fot. Uniwersytet Jagielloński

Przy współudziale Narodowego Centrum Nauki (NCN) w Polsce powstanie do 10 Centrów Dioscuri w różnych dziedzinach nauki. Centra te będą współpracować z niemiecką Jednostką Mentorską w celu wzmocnienia współpracy naukowej pomiędzy Polską i Niemcami. Do tej pory w Polsce otwarto pięć Centrów Dioscuri, które prowadzą nowatorskie badania podstawowe w warszawskich ośrodkach. Kolejne trzy centra powstaną na Uniwersytecie Jagiellońskim:

  • Centrum Dioscuri Dynamiki Strukturalnej Receptorów (Dioscuri Centre for Structural Dynamics and Receptors), którym pokieruje dr Przemysław Nogły,
  • Centrum Dioscuri do Modelowania Modyfikacji Posttranslacyjnych (Dioscuri Centre for Modelling of Posttranslational Modifications), którym pokieruje dr Mateusz Sikora,
  • Centrum Dioscuri w Zakresie Spacerów Losowych w Geometrii i Topologii (Dioscuri Centre in Random Walks in Geometry and Topology), którym pokieruje dr Mikołaj Frączyk.

 

Więcej informacji:

https://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/153223956

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Łukasik
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2023-04-03
Data aktualizacji: 2023-04-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź