Nauka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nagroda Jerzmanowskich dla księdza profesora Michała Hellera

Ksiądz profesor Michał Heller został laureatem Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich na 2022 rok. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 12 grudnia w Zamku Królewskim na Wawelu. Partnerami wydarzenia było Miasto Kraków i Województwo Małopolskie.

Ksiądz profesor Michał Heller, to światowej sławy uczony, filozof, kosmolog, fizyk teoretyczny i teolog. Aktywnie angażuje się w działania edukacyjne i wspierające naukowy rozwój oraz wymianę wiedzy. Rada Polskiej Akademii Umiejętności przyznała nagrodę Michałowi Hellerowi za "doniosłe badania nad filozofią nauki, w tym szczególnie nad niezwykle ważnym problemem matematyczności świata, odkrytej przez Pitagorasa i potwierdzonej przez współczesną naukę. Próby zrozumienia tej zadziwiającej własności Kosmosu były i pozostają aż do naszych czasów ważnym tematem rozważań najwybitniejszych myślicieli". Ponadto rada zwróciła uwagę na działalność społeczną profesora Hellera, podając za przykład utworzenie w 2008 roku Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum łączący humanistów z przedstawicielami nauk empirycznych i sprzyja badaniom interdyscyplinarnym. Ksiądz profesor Michał Heller jest członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk i wielu towarzystw naukowych, w tym m.in. Obserwatorium Watykańskiego w Castel Gandolfo, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Odznaczony został m.in. Orderem Orła Białego i Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski.

Nagroda im. Erazma i Anny Jerzmanowskich była przyznawana w latach 1915–1938 na podstawie testamentu Erazma Jerzmanowskiego, który nakazał utworzyć po śmierci swojej i jego żony Fundację Nagród im. śp. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Działalnością fundacji kierowała krakowska Akademia Umiejętności. Fundacja przyznawała nagrody osobom, które przez swoją działalność naukową, artystyczną lub społeczną przyniosły pożytek krajowi. Nagroda zyskała wielki prestiż i uchodziła za „polskiego Nobla”. Nagroda została odnowiona w roku 2009 – w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego dzięki staraniom Polskiej Akademii Umiejętności, wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. E. i A. Jerzmanowskich i funduszom Województwa Małopolskiego. Od 2022 roku partnerem Nagrody jest Miasto Kraków. Nagroda pozwala wyróżniać osoby, które – zgodnie z testamentem Erazma Jerzmanowskiego – „przez swe prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafił zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim”.

Pierwszą laureatką Nagrody po jej wznowieniu została Janina Ochojska-Okońska, dołączając tym samym do grona świetnych poprzedników: kardynała Adama Sapiehy, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego i innych. Kolejnymi laureatami odnowionej Nagrody zostali Jerzy Nowosielski, Maciej Grabski, Adam Bielański, Andrzej Zoll, Jerzy Owsiak, Jerzy Limon, ksiądz Adam Boniecki, Krzysztof Penderecki, Anna Dymna, Adolf Juzwenko, siostra Małgorzata Chmielewska.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Łukasik
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2022-12-14
Data aktualizacji: 2022-12-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź