Nauka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rok 2023 pod patronatem Mikołaja Kopernika

Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnąc upamiętnić znamienitego uczonego, który zmienił postrzeganie świata, przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika (1473-1543). Datę powiązano z Jego 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci. Obok Kopernika patronami roku 2023 będą Jan Matejko i Wisława Szymborska.

Fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki

Mikołaj Kopernik to wybitny polski astronom, matematyk, prawnik, lekarz filozof i ekonomista, twórca teorii heliocentrycznej. W uchwale senatorowie przypominają, że w swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium” Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie zapoczątkowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim. W uchwale podkreślono także patriotyzm Kopernika: „przez całe życie był wiernym poddanym kolejnych królów polskich z dynastii Jagiellonów, jak pisał nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić”.

Senat RP zwrócił się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację postaci Mikołaja Kopernika (komunikat w serwisie internetowym  Ministerstwa Edukacji i Nauki).

Już wiadomo, że Toruń, Kraków i Olsztyn, w tym ośrodki akademickie tych miast, przywołają dorobek wybitnego uczonego i jego znaczenie dla współczesnych w trakcie wydarzeń, które odbędą się w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Organizatorami polskiej części Kongresu są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

W Krakowie 28 października został podpisany list intencyjny skupiający w jednolitych ramach organizacyjnych podmioty bezpośrednio związane z tradycjami kopernikańskimi naszego regionu: Gminę Miejską Kraków, Województwo Małopolskie, Uniwersytet Jagielloński, Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (więcej na ten temat w naszym artykule z 28.10.2022 r.).

 

Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 listopada 2022 r. ustanawiająca rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin dostępna jest pod adresem: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WMP20220001120

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Łukasik
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2022-12-07
Data aktualizacji: 2022-12-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź