Nauka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowscy naukowcy na liście najbardziej wpływowych badaczy na świecie

Po raz kolejny została ogłoszona Lista Top 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie, i po raz kolejny w tym prestiżowym gronie znaleźli się naukowcy związani z krakowskim środowiskiem naukowo-akademickim.

Fot. Fot. Piotr Krochmal

Twórca Listy Top 2% amerykański Uniwersytet Stanforda wraz z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies co roku publikuje listę 100 tysięcy badaczy z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Twórcy listy przygotowują 2 rankingi. Pierwszy bierze pod uwagę dorobek całej kariery naukowca (do końca 2021). Drugi dotyczy cytowań z poprzedniego roku kalendarzowego.

Ocenie podlega dorobek naukowy poszczególnych badaczy ze wszystkich dziedzin nauki według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów. W zestawieniu zostały uwzględnione 22 dziedziny naukowe i 174 poddziedziny.

W zestawieniu obejmującym całą karierę wzięto pod uwagę 195 605 naukowców z całego świata. Natomiast w zestawieniu naukowców, których publikacje były najczęściej cytowane przez innych autorów w 2021 r. znalazło się 200 409 badaczy ze świata. W rankingu Top 2% Polskę reprezentuje 1092 naukowców na liście dotyczącej całokształtu kariery naukowej oraz 1058 w zestawieniu liczby cytowań z roku 2021.

W tym prestiżowym gronie znalazły się 163 osoby związane z krakowskimi szkołami wyższymi, w tym z Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Rolniczym oraz Uniwersytetem Pedagogicznym.

 

Pełną listę TOP 2% najlepszych naukowców na świecie można pobrać na stronie elsevier.digitalcommonsdata.com

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Łukasik
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2022-11-08
Data aktualizacji: 2022-11-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź