#SDG City Challenge - Hackathon dla Przyszłości Krakowa
Już po raz trzeci zespół Przestrzeni Kreatywnej Współpracy działający w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprosił studentów i doktorantów do udziału w semestralnym hackathonie #SDG City Challenge. W tej edycji partnerami wydarzenia są Urząd Miasta Krakowa oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie (ROPS). W ramach wydarzenia uczestnicy będą mieli szansę zaprojektować innowacyjne rozwiązania wspierające realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), określonych przez ONZ. 18 października 2024 r. odbędzie się otwarcie #SDG City Challenge.
W ostatnich latach rozwój cywilizacyjny osiągnął najwyższy poziom w historii ludzkości. Jednocześnie wiele istniejących problemów zostało spotęgowanych, pojawiły się nowe wyzwania we wszystkich aspektach życia np. w edukacji, pracy, relacjach społecznych, komunikacji, zdrowiu. Problemy kluczowe dla ludzi na całym świecie zostały wskazane w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju ONZ (https://www.un.org.pl/).
Ogólny plan został zarysowany, ale zbyt mało jest lokalnych działań i rozwiązań, które przyczynią się do skutecznego osiągnięcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals, SDG) do 2030 r.
Wyzwania #SDG City Challenge
Czy targowiska miejskie mogą znowu tętnić życiem, przyciągać ludzi i pełnić rolę nie tylko handlową, ale także społeczną? Czy da się stworzyć nowoczesne miejsca pracy, które pozwolą młodym ludziom rozwijać się w dynamicznie zmieniającym się świecie? A co z dbaniem o zdrowie – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne?
Te działania mają na celu uczynić Kraków bardziej zrównoważonym i przyjaznym dla mieszkańców miejscem do życia.
Uczestnicy i uczestniczki #SDG City Challenge zostaną połączeni w interdyscyplinarne kilkuosobowe zespoły. Zespoły będą spotykał się w terminach przypisanych do moderatora/moderatorki, częściowo stacjonarnie w nowoczesnych salach Przestrzeni Kreatywnej Współpracy (PKW), a częściowo online, w zależności od wspólnych ustaleń. Moderator/moderatorka poprowadzi pracę zespołu, opierając się na wybranej metodzie kreatywnej (Design Thinking lub Design Sprint), wyjaśniając wykorzystywane narzędzia i zadania do wykonania.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej Przestrzeni Kreatywnej Współpracy UJ: https://pkw.uj.edu.pl/aktualnosc/1867-sdg-2024-city-challenge