Nauka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Badacze z UJ znów zaprezentują mikrobiologiczny odcisk palca Krakowa

Czy biletomaty i ławki na przystankach tramwajowych mogą być równie bogate biologicznie jak lasy deszczowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy z całego świata zagłębią się w świat mikroorganizmów, badając powierzchnie transportu publicznego podczas corocznej akcji Global City Sampling Day (gCSD). Kraków już po raz 4. dołącza do tej globalnej inicjatywy.

Fot. Uniwersytet Jagielloński

gCSD to doroczny projekt, w którym w tym samym dniu na całym świecie naukowcy, badacze, studenci i inni przeszkoleni obywatele wyruszają w przestrzeń miejską w celu zebrania próbek środowiskowych. Akcja odbędzie się 21 czerwca w ponad 60 miastach na 6 kontynentach. Kraków przyłączył się do tej inicjatywy w 2020 roku, gdy wolontariusze pobierali wymazy z przystanków i tramwajów na trasach linii 52, 50 i 14. Dodatkowe próbki zostały pobrane za pomocą próbnika powietrza w tunelach znajdujących się w okolicach Dworca Głównego. W tym roku akcja zostanie powtórzona, a dr hab. inż. Paweł Łabaj, prof. UJ i jego zespół z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprezentują „mikrobiologiczny odcisk palca” Krakowa. Dzięki tym danym lepiej zrozumiemy, jak mikroorganizmy wpływają na nasze życie w mieście. Zebrane próbki trafią do bazy MetaSUB w Nowym Jorku, gdzie zespół prof. Christophera Masona zsekwencjonuje DNA z każdej próbki.

gCSD to inicjatywa MetaSUB International Consortium. Dr hab. inż. Paweł Łabaj, prof. UJ - krajowy koordynator MetaSUB i współzałożyciel MetaSUB Europe - jest głównym organizatorem gCSD w Krakowie. To pierwsze miasto w Polsce biorące udział w akcji obok kilkudziesięciu innych, takich jak Nowy Jork, Berlin, Hong Kong, Tokio czy Buenos Aires. Razem od 2015 roku zespoły badaczy i wolontariuszy na całym świecie zebrały tysiące próbek w ponad 60 miastach.

W ciągu ostatnich kilku lat praca badawcza konsorcjum MetaSUB pokazała m.in. specyficzność gatunkową niektórych obszarów miast, w tym pozwoliła na wykrycie nowych społeczności i składników środowiska. Wyniki badań wskazują na mikrobiologiczną skalę zdarzeń środowiskowych i mają aplikowalność w kryminalistyce oraz w oznaczaniu obecności szczepów/patogenów lekoopornych. W maju 2021 konsorcjum opublikowało wyniki pierwszych lat gCSD w magazynie "Cell". Znaleziono 4,246 znanych gatunków mikroorganizmów we wszystkich zebranych próbkach. Bakterie stanowiły dwie trzecie z tych znalezisk, pozostałe to mieszanka grzybów, wirusów i innych mikrobów. Dodatkowo odkryto 10,928 wcześniej nieudokumentowanych wirusów oraz 748 nowych rodzajów bakterii. Eksperci zauważają, że większość z tych organizmów jest prawdopodobnie neutralna dla ludzi, a niektóre mogą być nawet korzystne. Nowe wirusy prawdopodobnie są bakteriofagami, które infekują bakterie. Odkryte mikroby mogą potencjalnie wspierać rozwój nowych terapii, leków czy pomagać w rekultywacji zanieczyszczonych obszarów.

Udział Krakowa w projekcie nie byłby możliwy bez wsparcia Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK, Zarządu Transportu Publicznego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Straży Miejskiej.


 Mapa lokalizacji pobierania próbek - miejsca pobrania próbek z powietrza w tunelach w pobliżu Dworca Głównego

Mapa lokalizacji pobierania próbek - miejsca pobrania próbek z powietrza w tunelach w pobliżu Dworca Głównego (mapa ciepła)

 

Artykuł pochodzi ze strony internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Łukasik
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2024-06-21
Data aktualizacji: 2024-06-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź