Nauka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

VI Dyktando Krakowskie z motywami kopernikańskimi

W sobotę 18 marca w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się VI Dyktando Krakowskie, które organizowane jest w ramach obchodów Miesiąca Języka Ojczystego. Podczas największego w Polsce konkursu ortograficznego, swoje umiejętności ortograficzne będą mogli sprawdzić zarówno dorośli, jak i dzieci.  

Fot. Organizator Wydarzenia

Przedsięwzięcie organizowane jest przez Uniwersytet Jagielloński, Wydział Polonistyki UJ oraz Koło Naukowe Językoznawców Studentów im. M. Karasia przy współpracy z RMF FM.

VI Dyktando Krakowskie będzie składało się z dwóch kategorii: "otwartej" (dla osób powyżej 15. roku życia) oraz "junior" (dla dzieci i młodzieży do 15. roku życia). Tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii otrzyma zwycięzca kategorii „otwartej”.

Tradycyjnie tekst dyktanda przygotuje dr hab. Mirosława Mycawka z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z uwagi na obchodzony obecnie w naszym kraju Rok Mikołaja Kopernika, którego celem jest przybliżenie dokonań tego wybitnego naukowca w 550. rocznicę jego urodzin, tekst dyktanda będzie obracał się w sferach kopernikańskich.

Dyktando Krakowskie to główne wydarzenie Miesiąca Języka Ojczystego, odbywającego się od 21 lutego do 21 marca 2023 roku. W ramach MJO przeprowadzane są konkursy i warsztaty dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także konkurs na gadkę skierowany do szerszego grona odbiorców. Podczas całego MJO członkowie Koło Naukowe Językoznawców Studentów im. M. Karasia UJ będą prowadzić językoznawcze warsztaty w małopolskich szkołach.

 

Więcej informacji na stronie: https://mjo.uj.edu.pl/

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Łukasik
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2023-03-14
Data aktualizacji: 2023-03-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź