Nauka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Biografia Kopernika

550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu w 1473 r., zmarł w 1543 we Fromborku. Poza astronomią zajmował się medycyną, prawem, ekonomią oraz pracą administracyjną.

Mikołaj Kopernik przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku w Toruniu. W wieku osiemnastu lat ukończył naukę w miejscowej szkole parafialnej przy kościele św. Jana. Kolejny etap jego życia związany jest z Krakowem, gdzie latach 1491–1495 studiował w Akademii Krakowskiej, która wówczas była ogniskiem myśli humanistycznej i ośrodkiem studiów astronomicznych.

W roku 1491, czyli na rok przed odkryciem przez Kolumba Ameryki, młody Mikołaj razem z bratem Andrzejem zapisali się na Akademię wpłaciwszy czesne do kwestury. Autentyczny wpis przechowywany jest w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w pomieszczeniu zwanym Pokojem Kopernika (aczkolwiek sam astronom nigdy w Collegium Maius nie mieszkał) możemy go zobaczyć razem z kompletem instrumentów: torquetum (1480), astrolabium (1486), globusem nieba wraz z astrolabium (1480), które dotarły z Węgier do Krakowa w trakcie jego nauki.

Kopernik studiował na Akademii Krakowskiej astronomię, która była wówczas częścią quadrivium razem z arytmetyką, geometrią oraz muzyką i w połączeniu z trivium stanowiła podstawę całej wiedzy czyli filozofię. Był uczniem wybitnego astronoma tamtej epoki Wojciecha z Brudzewa.

Najsłynniejszym dziełem Kopernika jest "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich"). Przedstawił w nim teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy. Według Kopernika to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, jak głosił obowiązujący w czasach średniowiecza model wyjaśniający budowę świata. Rękopis tego dzieła oraz kilka późniejszych wydań znajdują się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

 

źródło: www.kopernik550.uj.edu.pl

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Łukasik
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2023-03-20
Data aktualizacji: 2023-11-30
Powrót