Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

ZUS: niemal 1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej wróciło do przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Niemal 1,36 mld zł już wróciło do przedsiębiorców.

Fot. mat. prasowe

Płatnicy, którzy wysłali wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), powinni otrzymać zwrot na wskazany rachunek bankowy najpóźniej 1 sierpnia 2024 roku.

Niedługo ZUS zakończy wypłatę zwrotów nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki w pełni zautomatyzowanemu procesowi obsłużono już 99 proc. wniosków. W sumie wpłynęło ich do ZUS ponad 807 tys. na łączną kwotę 1,59 mld złotych.

Pierwsze przelewy do płatników ZUS przekazał 10 maja 2024 roku. Rozdysponował już ponad 1,58 mld zł, z czego niemal 1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej wróciło do przedsiębiorców.

U części przedsiębiorców nadpłaty pokryły zaległości. Kolejne transze czekają na wypłatę.

Jeśli płatnik nie złożył wniosku o zwrot, a ma nadpłatę, ZUS musi ją rozliczyć na koncie płatnika. Choć ma na to czas do końca 2024 r., to uruchomił obsługę rozliczeń już 6 czerwca 2024 roku. Proces ten właśnie dobiega końca.

W sumie na kontach blisko 397 tys. płatników ZUS rozliczył nadpłatę w wysokości ponad 516,7 mln zł, co stanowi 99 proc. wysokości do rozliczenia. Kolejne kwoty wkrótce zostaną zaksięgowane.

Bieżące saldo z uwzględnieniem rocznego rozliczenia jest dostępne w profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli z rozliczenia wynika nadpłata na koncie, płatnik może wystąpić o jej zwrot na ogólnych zasadach (złożyć wniosek RZS-P) lub pokryć nią bieżące składki.

pokaż metkę
Autor: Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego
Osoba publikująca: Agnieszka Stasiak
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2024-07-10
Data aktualizacji: 2024-07-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź