Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowe wymiary rozwoju – EPAM w Krakowie

Zapraszamy na rozmowę prowadzoną w ramach cyklu „Dlaczego Kraków? Rozmowy z przedstawicielami biznesu i nauki”. Dzisiaj naszymi rozmówcami są przedstawiciele firmy EPAM Polska: Kamil Dowlaszewicz, Country Head w EPAM Polska oraz Radosław Świętoń, Head of People w EPAM Polska. Zachęcamy do lektury!

EPAM Kamil Dowlaszewicz                    EPAM Radosław Świętoń

Kamil Dowlaszewicz, Country Head w EPAM Polska    Radosław Świętoń, Head of People w EPAM Polska

Redakcja: Być może nie każdy słyszał o EPAM - jak więc można przedstawić firmę i jej obecną działalność?

Kamil Dowlaszewicz: Jesteśmy amerykańską firmą technologiczną oraz czołowym dostawcą usług transformacji cyfrowej na świecie. Specjalizujemy się w rozwoju elektronicznych i fizycznych produktów, a także usług związanych z inżynierią oprogramowania. Nasze globalne zespoły oferują klientom innowacyjne rozwiązania, które wspierają rozwój przedsiębiorstw, edukację i ochronę zdrowia, a także łączą ludzi i poprawiają jakość ich życia.

O skali naszej działalności świadczy również fakt, że w 2021 roku zostaliśmy dodani do S&P 500 i znaleźliśmy się na liście firm Forbes Global 2000. Zdobyliśmy także tytuł najbardziej lubianego miejsca pracy w 2021, 2022 oraz 2023 roku, nadany przez Newsweek. Nasze multidyscyplinarne zespoły obsługują klientów w 55 krajach na sześciu kontynentach. W Polsce zatrudniamy niemal 7000 osób w sześciu lokalizacjach: Krakowie, Gdańsku i Katowicach, a także we Wrocławiu, Warszawie i Łodzi.

Redakcja: Patrząc na cały długi okres Państwa działalności w Krakowie – co najbardziej się zmieniło w sprawach prowadzenia biznesu i życia w mieście?

Kamil Dowlaszewicz: Na początku wspomnę, że EPAM istnieje w Polsce od 2011 roku. Powstał wówczas pierwszy krakowski oddział firmy, który do dzisiaj jest naszą główną siedzibą w kraju. Na przestrzeni trzynastu lat rozwinęliśmy się z kilkudziesięcioosobowego oddziału do jednej z najbardziej znaczących firm technologicznych w Polsce. Razem z ponad dwoma tysiącami naszych specjalistów w Krakowie odgrywamy kluczową rolę na rynku pracy IT w mieście.

Porównując obecny Kraków z tym z 2011 roku - zmieniło się bardzo wiele. Jak wskazuje najnowszy raport MOTIFE, nasze miasto w ciągu dekady stało się wiodącym centrum technologicznym w Europie, z około 55 000 specjalistów na rynku IT. Wpływ na taką sytuację ma w dużej mierze rozwój lokalnej puli talentów, jaki można zauważyć w mieście na przestrzeni ostatnich lat. Nie bez znaczenia jest również wysoka jakość edukacji, zapewniana przez krakowskie uczelnie, które kształcą fantastycznych ekspertów.

Warto także zauważyć, że w ciągu ostatnich lat wzrosło na arenie międzynarodowej znaczenie Krakowa jako huba technologicznego. Zmianą na plus jest również rozwój miejskiej infrastruktury oraz pojawienie się wielu centrów nowoczesnych usług biznesowych i finansowych. Dzięki temu, że miasto jest coraz bardziej wielonarodowe, dużo łatwiejszy stał się dostęp do wykwalifikowanych pracowników posługujących się językiem angielskim.

Redakcja: Czym wyróżnia się Kraków – jako lokalizacja jednej z siedzib EPAM? I czy jest coś wyjątkowego, co udało się Wam osiągnąć właśnie tutaj?

Radosław Świętoń: Pod koniec zeszłego roku otworzyliśmy nowe biuro EPAM w Krakowie, co pokazuje, jak dobrze czujemy się w tym mieście. Innowacyjny biurowiec Brain Park, oprócz dostępu do szybkich połączeń komunikacyjnych i wielu obiektów gastronomicznych, oferuje również szereg stymulujących udogodnień. Jednym z nich jest EPAM Hub, czyli otwarta przestrzeń dla integracji pracowników, a także organizacji szkoleń i kreatywnych spotkań.

W krakowskim biurze mieści się również EPAM Garage Lab – miejsce dedykowane pasjonatom inżynierii oprogramowania, w którym mogą rozwijać swoje zainteresowania i realizować pomysły kształtujące przyszłość. Obecnie jesteśmy szczególnie dumni z naszego zespołu wywodzącego się ze społeczności Garage, który zdobył główną nagrodę w NASA MarsXR Challenge – specjalnym konkursie dla pasjonatów z całego świata, którego celem było znalezienie najlepszych pomysłów na eksplorację Marsa i przygotowanie astronautów.

Kraków jest również sercem naszych działań ESG, które są kreowane przez krakowski zespół EPAM, a następnie przenoszone do pozostałych lokalizacji w Polsce. To w Krakowie zorganizowaliśmy pierwszą edycję proekologicznego wydarzenia “Paddle for the rivers”, podczas którego EPAMersi na kajakach oczyszczali Wisłę ze śmieci. Tutaj również narodziła się idea akcji EPAM Poland Green Sweep 2023, w ramach której nasi pracownicy zebrali niemal dwie tony śmieci w największych miastach w całej Polsce. Wszystkie te działania pokazują, że społeczność EPAM Polska angażuje wiele ambitnych i odpowiedzialnych ludzi, którym leży na sercu dobro naszego środowiska.

Redakcja: Jak oceniają Państwo współpracę z samorządem oraz środowiskiem naukowym? Czy w krakowskim kontekście międzysektorowej kooperacji biznesu, nauki i samorządu trzeba może coś zmienić?

Kamil Dowlaszewicz: Współpraca z samorządem i środowiskiem naukowym to obszar, który jest dla nas bardzo ważny i zależy nam na jego rozwoju. Od dłuższego czasu współpracujemy z czołowymi uczelniami, w tym z Akademią Górniczo-Hutniczą czy Politechniką Krakowską, wymieniając się najlepszymi praktykami i dzieląc wiedzą. Doskonałym przykładem międzysektorowego dialogu było spotkanie przedstawicieli miasta oraz ekspertów EPAM podczas zorganizowanego przez nas w zeszłym roku panelu dyskusyjnego na temat szans i wyzwań rynku IT w Polsce. W dyskusję zaangażowali się wówczas m.in. Jerzy Muzyk, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta oraz Katarzyna Wysocka, Dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji.

Radosław Świętoń: Wspólne cele, jakie mamy z samorządem i środowiskiem naukowym, widać również w obszarze ESG. Na przykład w 2023 roku połączyliśmy siły z Uniwersytetem Jagiellońskim i oczyściliśmy tereny zielone przy kampusie. Mamy szczęście, że w naszej organizacji jest wielu EPAMersów, którym zależy na poprawie środowiska i chętnie angażują się w wartościowe inicjatywy. Z przyjemnością rozważymy udział w dodatkowych inicjatywach samorządu, wychodząc z założenia, że każda akcja służąca środowisku może mieć pozytywny wpływ na otaczający nas świat. Sądzę również, że w przypadku współpracy biznesowej z samorządem mamy nadal szerokie pole do popisu.

Redakcja: Czas dynamicznych zmian dotyczy wszystkich: i w jakich kierunkach chce, lub powinna, podążać Wasza firma?

Kamil Dowlaszewicz: Nasz aktualny rozwój wiąże się przede wszystkim z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Cały czas doskonalimy również praktykę w obszarach zastosowania danych (ang. DATA) oraz modelach chmurowych (ang. Cloud). Ponadto, ciągle inwestujemy w bardziej specjalizacyjne rozwiązania, m.in. SAP i Salesforce.

Kontynuujemy rozwój naszych kompetencji związanych z konkretnymi domenami biznesowymi, takimi jak: usługi finansowe, ubezpieczenia, energetyka, ochrona zdrowia, nauki o życiu (ang. Life Science), łańcuchy dostaw (ang. Supply Chain), produkcja, komunikacja, media i informacja handlowa, a także podróże oraz gry i rozrywka.

Cały czas rozwijamy również naszą bazę klientów, która obejmuje największe przedsiębiorstwa z list Fortune 100, 500 i 1000. Współpracując z wymagającymi klientami, realizujemy skomplikowane i innowacyjne rozwiązania, dzięki którym nasi pracownicy nabywają ogromną wiedzę i doświadczenie. Najlepsze praktyki możemy przenosić pomiędzy domenami, tworząc dla przedsiębiorstw innowacyjne produkty, pozwalające im stać się głównymi graczami na swoich rynkach.

Redakcja: Zakładając, że jeszcze długo będziecie działać pod Wawelem, proszę spróbować opisać nasze miasto w roku 2050 – jakim miastem dla pracowników EPAM będzie wtedy Kraków?

Kamil Dowlaszewicz: Zakładam, że w 2050 roku priorytetem będzie dla nas ekologia i zrównoważony rozwój. W życie zostanie wprowadzona idea inteligentnego miasta (ang. Smart City), a Kraków będzie rozwijał się w oparciu o innowacyjne technologie informatyczne i komunikacyjne. Zintegrowany system transportu oraz nowoczesne rozwiązania cyfrowe przełożą się na wzrost efektywności miasta, a także zwiększą komfort i jakość życia.

Kraków ma ogromny potencjał, aby już w 2050 roku stał się globalnym hubem technologicznym, czyli miejscem pozyskiwania nowych talentów i nawiązywania relacji z klientami z całego świata. Międzynarodowy charakter Krakowa przyciągnie wielu nowych interesariuszy i talenty, które będą chciały żyć w otwartym, nastawionym na innowacje mieście. Takim, dla którego rozwój technologiczny idzie w parze z ochroną natury i lokalnego środowiska.

Dziękujemy za rozmowę.

---

„Dlaczego Kraków? Rozmowy z przedstawicielami biznesu i nauki” to cykl rozmów z przedstawicielami krakowskiego środowiska biznesowego i naukowego, w którym poznajemy osobowości, dzięki którym miasto rozwija się i promuje na skalę regionalną, krajową czy wręcz globalną. Goście odpowiadają na pytania związane z własną działalnością i zdradzają czytelnikom, dlaczego właśnie Kraków stał się dla nich miejscem prowadzenia biznesu lub rozpoczęcia drogi naukowej. Zapraszamy do śledzenia kolejnych odsłon wywiadu na naszej stronie internetowej www.dlabiznesu.krakow.pl i na profilu na Facebooku "Biznes i Nauka w Krakowie".

Dlaczego Kraków_LTIMindtree

pokaż metkę
Osoba publikująca: Dagmara Bobrowska-Dziduszko
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2024-03-21
Data aktualizacji: 2024-03-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź