Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków ma biznesową moc i temperament – wywiad ze Sławomirem Czużem, dyrektorem generalnym firmy LTIMindtree Polska

Zapraszamy na rozmowę prowadzoną w ramach cyklu „Dlaczego Kraków? Rozmowy z przedstawicielami biznesu i nauki”. Dzisiaj naszym rozmówcą jest przedstawiciel firmy LTIMindtree Polska: Sławomir Czuż, dyrektor generalny. Zachęcamy do lektury!

Sławomir Czuz LTIMindtree

Sławomir Czuż

 

Redakcja: Proszę o kilka słów o działalności LTIMindtree, a szczególnie o tym co będzie robić w Krakowie.

Sławomir Czuż: W Krakowie będziemy budować różne zespoły projektowe oraz serwisowe. Będą one świadczyły usługi dla klientów o różnej skali działania oraz z różnych regionów. Docelowo chcemy stać się globalnym centrum usług świadczącym wszystkie dostępne rozwiązania w ramach portfolio usług LTIMindtree. Ważnym punktem w naszym rozwoju są technologie chmurowe (Azure), wsparcie cyfrowej transformacji oraz rozwój programowania.

Jesteście Państwo drugą dużą indyjską firmą, która w ostatnim czasie wybrała Kraków – co z Waszej perspektywy wpłynęło na decyzję o wyborze naszego miasta?

SC: Jako firma przeprowadziliśmy szczegółową analizę rynku biorąc pod uwagę wiele czynników, w tym ogólnokrajowe i lokalne. Kraków jest numerem jeden jeżeli chodzi o wielkość branży BPO / SSC / Professional Services w Europie, a w świecie - jest czwarty. Branża ta bardzo urosła w Polsce w ostatnich 25 latach i dzisiaj jesteśmy ważną częścią tego globalnego ekosystemu. Liczba doświadczonych ludzi, którzy mogą wesprzeć nas w budowaniu zespołów, jest tutaj bardzo duża, a co najważniejsze, reprezentują oni najwyższą jakość. Ta specjalizacja i specyfika przeważyła o wyborze Krakowa. Dodatkowo silną pozycję stolicy Małopolski w Europie podkreśla najnowsze, tegoroczne 9. wydanie rankingu European Cities and Regions of the Future, w którym Kraków znalazł się na 3. pozycji wśród dużych miast. Wyżej od niego były tylko Hamburg i Frankfurt nad Menem.

Czy na tle innych miast, w których prowadzicie działalność, Kraków może czymś zaskakiwać?

SC: Kraków nie musi zaskakiwać, ponieważ jest dojrzałym rynkiem mający 25-letnie doświadczenie w tej branży; w branży, która ciągle rośnie. Może to miasto natomiast zaskakiwać poziomem i stabilnością wzrostu. Dla osób, które pracują w tym otoczeniu od lat, nie jest to żadna nowość. Bywa to z kolei zaskoczeniem dla inwestorów zagranicznych, którzy mogą o tym po prostu nie wiedzieć. Kraków ma swoją biznesową moc i temperament, z którymi to elementami działa na świecie bez kompleksów. Za sukcesem tego stoją świetni lokalni liderzy, mocne otoczenie biznesowe w postaci organizacji biznesowych (ABSL, Aspire), a także władze miasta.

Jako samorząd staramy się rozwijać dobrą współpracę z biznesem i środowiskiem akademickim – czy ze swej strony coś możecie zaproponować w tej sferze?

SC: Przytoczę słowa moich kolegów z siostrzanej firmy - LTTS, z którymi w pełni się zgadzam. A mianowicie: Kraków jest miastem kompaktowym. Wpływają na to elementy, o których wcześniej wspomniałem. W zakresie biznesu, Kraków jest po prostu liczącym się europejskim dużym miastem. Za tym wszystkim stara się także nadążać lokalna biurokracja. Wiele w tej sferze poszło zdecydowanie do przodu. Jednak byłaby wskazana większa uwaga co do dostępności kluczowej dokumentacji w języku angielskim.

Proszę jeszcze o kilka słów o tym kim są pracownicy tworzący krakowskie centrum LTIMindtree oraz co zdecydowało o konkretnej lokalizacji biura na mapie miasta?

SC: Pracownicy, którzy tworzą naszą organizację, to zróżnicowana oraz bardzo międzynarodowa grupa. Dobrze odzwierciedla ona lokalny rynek IT jak i kulturowo dzisiejszy Kraków. Pracują u nas przedstawiciele 25 różnych narodowości, które różnią się pod kątem kultury, religii oraz kontynentu, z którego pochodzą. Ich wspólnym mianownikiem jest to, iż wszyscy oni wybrali Kraków do budowania oraz rozwijania swojej kariery zawodowej. Jako firma mocno skupiamy się na obszarze talent creation - inkluzywnych działań w zakresie “dołączenia” od branży IT. Odzwierciedla to duszę Krakowa, która jest międzynarodowa i z otwartymi rękami przyjmuje profesjonalistów z całego świata. Ponadto tworzy środowisko sprzyjające osiągnięciu zawodowego sukcesu w branży. Z tego też powodu wiele osób wybiera Kraków aniżeli inne miasta we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii. Oczywiście gród Kraka nie zawsze może konkurować pogodą, ale klimatem biznesowym - jak najbardziej.

Wybór naszego biura w Ocean Office Park to bardzo przemyślana decyzja. Zanim ją podjęliśmy, sprawdzaliśmy kilkanaście innych miejsc w Krakowie. Co przeważyło na korzyść Ocean Office Park? Na pewno bliskość centrum miasta oraz kapitalne połączenie komunikacji zbiorowej (tramwaj, autobus). Ale to “bliskość” w tym wypadku ma także inne znaczenie. Ocean Office Park znajduje się niedaleko kilku wiodących uczelni w Krakowie. Ta bliskość połączenia pozwala nam na budowanie relacji tymi ośrodkami akademickimi oraz zatrudnianiu ich absolwentów. Kraków jest zarówno wielkim ośrodkiem biznesowym i jak i akademickim - chcemy to na swój sposób połączyć. Dodatkowo ta konkretna lokalizacja (Ocean Office Park) pozwoliła nam na zaprojektowanie biura od zera - i to przez samych pracowników.

Czy obecność LTIMindtree w Krakowie ma szansę przełożyć się na promocję naszego miasta, ale i Polski w Indiach?

SC: Jak najbardziej - i to w bardzo dużym stopniu. Zacznę od tego, iż gospodarka Indii jest obecnie piątą ekonomią świata - niedawno prześcignęła Wielką Brytanię. Docelowo chce stać się trzecią gospodarką świata (obok USA oraz Chin). Dla naszej korporacji, która zatrudnia ponad 100 tysięcy ludzi na całym świecie, przygotowaliśmy szkolenia kulturowe o Polsce (jak się mieszka, jaki jest Kraków). Podobne szkolenia z kultury biznesowej w Polsce prowadzimy dla kadry menadżerskiej. Dodam, że cieszą się one sporą popularnością. Mamy już kilka sukcesów na tym polu i udokumentowanych przypadków osób z centrali, które sprowadziły się wraz z rodzinami do Krakowa. To tylko potwierdza, iż międzynarodowość Krakowa jest od dawna faktem.

Dziękujemy za rozmowę.

---

„Dlaczego Kraków? Rozmowy z przedstawicielami biznesu i nauki” to cykl rozmów z przedstawicielami krakowskiego środowiska biznesowego i naukowego, w którym poznajemy osobowości, dzięki którym miasto rozwija się i promuje na skalę regionalną, krajową czy wręcz globalną. Goście odpowiadają na pytania związane z własną działalnością i zdradzają czytelnikom, dlaczego właśnie Kraków stał się dla nich miejscem prowadzenia biznesu lub rozpoczęcia drogi naukowej. Zapraszamy do śledzenia kolejnych odsłon wywiadu na naszej stronie internetowej www.dlabiznesu.krakow.pl i na profilu na Facebooku "Biznes i Nauka w Krakowie".

Dlaczego Kraków_LTIMindtree

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Dagmara Bobrowska-Dziduszko
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2023-05-18
Data aktualizacji: 2023-05-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź