Sukcesja firm i zarząd sukcesyjny - co warto wiedzieć?
Chcesz, żeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy? Zobacz jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego, który będzie prowadził sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych.
Każdy przedsiębiorca może powołać zarządcę sukcesyjnego, żeby zabezpieczyć przyszłość swojej firmy i pracowników. Wymaga to złożenia stosownego oświadczenia i uzyskania pisemnej zgody zarządcy na pełnienie funkcji. Następnie należy złożyć wniosek o wpis zarządcy do CEIDG. Zmiany w CEIDG można dokonać bezpłatnie i bez zbędnych formalności.
Zarządcę sukcesyjnego mogą też powołać spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy (w terminie 2 miesięcy od zgonu przedsiębiorcy) w formie aktu notarialnego.
Kto może być zarządcą sukcesyjnym
- Zarządcą sukcesyjnym może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnej (nie może to być osoba prawna, czyli np. spółka), może być nim np. jeden ze spadkobierców przedsiębiorcy. Zarządca nie musi być przedsiębiorcą.
- Zarządcą sukcesyjnym nie może być osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
- Zarządcą może być również prokurent (poprzez zastrzeżenie – przy udzielaniu prokury, albo dla istniejącej prokury – że wskazany prokurent stanie się zarządcą sukcesyjnym z chwilą śmierci przedsiębiorcy).
- Zarządca sukcesyjny tymczasowo poprowadzi sprawy przedsiębiorstwa do czasu załatwienia formalności spadkowych (nie dłużej jednak niż przez okres 2 lat, a w wyjątkowych przypadkach 5 lat, od śmierci przedsiębiorcy).
Zarządca sukcesyjny niejako „działa w zastępstwie zmarłego przedsiębiorcy” i przysługują mu szerokie uprawnienia, takie jak:
- posługiwanie się firmą zmarłego przedsiębiorcy z dodatkowym oznaczeniem „w spadku” i NIP-em zmarłego przedsiębiorcy,
- zarządzanie bieżącymi sprawami przedsiębiorstwa (zarządca samodzielnie dokonuje wszystkich czynności zwykłego zarządu, a czynności przekraczających zwykły zarząd – za zgodą spadkobierców; wyjątkowo jego uprawnienia może ograniczyć sąd opiekuńczy, jeśli istniałaby groźba utraty przez małoletniego spadkobiercę majątku),
- wykonywanie praw i obowiązków pracodawcy,
- zawieranie i wykonywanie umów cywilnoprawnych dotyczących działalności przedsiębiorstwa,
- wykonywanie decyzji administracyjnych związanych z przedsiębiorstwem, np. koncesji, licencji i zezwoleń,
- korzystanie z firmowego konta przedsiębiorcy,
- rozliczanie podatków na takich zasadach, jak robił to przedsiębiorca (dla uproszczenia w przepisach podatkowych wprowadzono pojęcie „przedsiębiorstwa w spadku”, które jest podatnikiem),
- uczestniczenie w postępowaniach sądowych i administracyjnych.
Wejdź na biznes.gov.pl, dowiedz się więcej i dokonaj ustanowienia zarządcy sukcesyjnego online.