16 kwietnia w siedzibie Urzędu Miasta, w obecności prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, zastępcy prezydenta Krakowa Stanisława Mazura, rektorzy Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego podpisali porozumienie o współpracy, nadając tym samym formalne ramy podejmowanym wcześniej inicjatywom.
– Podpisanie porozumienia między uczelniami, jest istotnym znakiem wspólnej troski uczelni artystycznych i władz miasta o kulturę Krakowa. Państwa działania przyczyniają się do tego, że umacnia się pozycja Krakowa jako miasta z wyróżniającą się kulturą, a także otwierają się przed nami nowe perspektywy rozwoju i współtworzenia z organizacjami i instytucjami kultury międzypokoleniowych wydarzeń artystycznych – mówi prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
– To porozumienie to nie tylko gest symboliczny – to realna współpraca, która ma przełożyć się na widoczne efekty w przestrzeni miasta. Kraków potrzebuje silnego głosu środowisk artystycznych i chcemy, by uczelnie miały w nim stałe miejsce, by odgrywały rolę budującą tożsamość nowoczesnego miasta. To pewien symbol dojrzałości kulturalnej największych europejskich ośrodków kultury. Uczelnie artystyczne powinny mieć w tym procesie czołowe znaczenie – uważa zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur.
– Naszym zamiarem – podkreśla rektor ASP, prof. Andrzej Bednarczyk – jest wspólne budowanie kulturalnej oferty akademików krakowskich dla społeczności miasta i współdziałanie z jego władzami na rzecz upowszechniania wizerunku Krakowa jako centrum kreatywnej innowacji artystycznej.
– To usankcjonowanie wieloletniej przyjaźni pomiędzy uczelniami artystycznymi naszego miasta – zwraca uwagę rektor AMKP, prof. Mariusz Sielski. – Manifestujemy jedność, a tym samym wzmacniamy naszą pozycję na edukacyjnej mapie Krakowa.
– Młode pokolenie artystek i artystów w sposób naturalny, niemal oczywisty, poszukuje inspiracji w pokrewnych obszarach sztuki – zauważa rektor AST, prof. Grzegorz Mielczarek. – Naszym – uczelni artystycznych – zadaniem jest umożliwienie, wspieranie i rozwijanie ich współpracy, która może być początkiem pięknych, twórczych spotkań.
Zawarte porozumienie to z jednej strony kreacja swego rodzaju inkubatora, w którym wykluwać się będą wszelkie aspekty i rodzaje młodej sztuki, z drugiej zaś to powołanie do życia bezprecedensowego artystycznego hubu. Sygnatariusze deklarują chęć czujnego wsłuchiwania się w wyzwania i problemy współczesności oraz poszukiwania dla nich artystycznego wyrazu, co umożliwi współtworzenie wraz z organizacjami i instytucjami kultury międzypokoleniowych wydarzeń artystycznych.