górne tło

Ruszył Ziemię, poruszy i Kraków – Kopernik bohaterem roku 2023

W lutym 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Toruń, Kraków i Olsztyn, w tym główne ośrodki akademickie tych miast, przywołają dorobek wybitnego uczonego i jego znaczenie dla współczesnych. Wszechstronność Kopernika, nie tylko astronoma, ale także filozofa i ekonomisty, znajdzie odzwierciedlenie w bogatym programie przyszłorocznych wydarzeń naukowych, edukacyjnych i popularyzatorskich. W inicjatywę włączy się także samorząd Krakowa.

Mikołaj Kopernik nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii, ale również zapoczątkował rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata. Sposobem na uczczenie 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma będzie organizacja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który przybliży postać Mikołaja Kopernika.

Wydarzenie będzie stanowić również okazję do podsumowania dotychczasowych badań naukowych oraz wskazanie obszarów, które wymagają dalszych prac badawczych. Obrady kongresu będą odbywały się w Toruniu, Krakowie i Olsztynie. W każdym z miast prowadzone będą dedykowane sekcje skierowane do poszczególnych grup badaczy. Celem Światowego Kongresu Kopernikańskiego jest ukazanie stanu badań nad życiem i działalnością Mikołaja Kopernika, a także jego wpływem na rozwój nauk.

W każdym z miast prowadzone będą sekcje tematyczne: do Krakowa w dniach 24-26 maja 2023 r. zaproszeni zostaną ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin; olsztyńskie obrady będą poświęcone biografii Kopernika, ze szczególnym uwzględnieniem jego wykształcenia i okresu warmińskiego w jego życiu; toruńska część kongresu zgromadzi kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem wielkiego astronoma w szeroko rozumianej kulturze pamięci, a także historyków astronomii i nauk medycznych.

Oficjalne otwarcie obrad zaplanowano na 19 lutego 2023 r. w Toruniu - w dniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika.

Organizatorami Kongresu są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

28 października w Librarii Collegium Maius UJ został podpisany list intencyjny skupiający w jednolitych ramach organizacyjnych podmioty bezpośrednio związane z tradycjami kopernikańskimi naszego regionu: Gminę Miejską Kraków, Województwo Małopolskie, Uniwersytet Jagielloński, Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Miasto Kraków planuje m.in. organizację wydarzeń plenerowych popularyzujących dziedzictwo Mikołaja Kopernika oraz przybliżających jego sylwetkę, co istotne – skierowanych do szerokiego grona odbiorców, w tym dzieci, młodzieży i seniorów. Odbędą się również wykłady uświetniające obchody Roku Kopernikańskiego, w które zaangażują się krakowskie instytucje naukowe.

 

Zobacz także:

Podpisany list intencyjny [PDF]