górne tło

Osoby zagraniczne

Kiedy cudzoziemiec może prowadzić działalność w dowolnej formie

Możesz wybrać dowolną formę prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (czyli możesz założyć działalność jednoosobową lub zostać wspólnikiem dowolnej spółki osobowej lub spółki kapitałowej), jeśli spełniasz któryś z warunków:

Pamiętaj! Małżonek obywatela Ukrainy, o ile przybył do Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, może założyć w Polsce firmę na takich samych zasadach jak obywatel Ukrainy.

Uczestnikiem programu Poland. Business Harbour jest cudzoziemiec posiadający wizę z adnotacją „Poland. Business Harbour” w okresie jej ważności, a także cudzoziemiec, który w okresie ważności wizy z adnotacją „Poland. Business Harbour” złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt, uprawniającego do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Program „Poland. Business Harbour” został zawieszony - nie są wydawane nowe wizy czy rekomendacje, ale wizy już wydane pozostają w mocy.

Kiedy cudzoziemiec nie może prowadzić działalności jednoosobowej

Jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki partnerskiej ani spółki jawnej nie mogą założyć osoby, które:

Tacy cudzoziemcy mogą:

Wykaz ratyfikowanych umów międzynarodowych można znaleźć w Internetowej Bazie Traktatów, prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ważne! Jeśli chcesz nabyć albo objąć udziały lub akcje w spółce, która jest właścicielem nieruchomości, musisz posiadać specjalne zezwolenie.

We wniosku o wpis do KRS lub zmianę wpisu obejmującą nabycie lub objęcie udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków czy zmianę wspólników spółki, musisz zamieścić oświadczenie:

 

Informacje pochądzą ze strony www.biznes.gov