Miejski System Informacji Przestrzennej – MSIP to projekt, którego początki sięgają lat dziewięćdziesiątych, tworzony i rozwijany przez zespół specjalistów pracujący w ramach wydziału Geodezji Urzędu Miasta Krakowa. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie, przetwarzania i udostępnianie danych przestrzennych w celu usprawnienia podejmowania decyzji i zarządzania Gminą Miejską Kraków oraz zapewnienie dostępu do publicznych danych przestrzennych przez portal mapowy MSIP Obserwatorium.
Portal składa się z szeregu kompozycji mapowych przeznaczonych różnym użytkownikom. Zainteresowane osoby mogą w łatwy sposób zlokalizować działki publiczne (gminne) i prywatne na warstwie mapowej obrazującej strukturę własności i użytkowania gruntów. Można poznać m.in. numery, kształt, powierzchnię interesujących nas działek, dowiedzieć się jakie jest ich uzbrojenie, otoczenie, czy występują w ich rejonie osuwiska, a nawet czy i jakie w minionym roku wydano decyzje architektoniczne w ich sąsiedztwie oraz jakie są ceny transakcyjne lokali mieszkalnych na danym obszarze.
Organizacje pozarządowe i ekologiczne, mogą dzięki portalowi MSIP kontrolować planowane kierunki rozwoju miasta i jego zabudowy.Równie ważną grupą użytkowników są geodeci, architekci i planiści, którzy nasze dane wykorzystują w codziennej pracy oraz przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać swoje inwestycje w naszym mieście. Portal umożliwia również przez dedykowane narzędzia dodawanie danych z innych źródeł, wykonanie własnego szkicu uzupełnionego o krótki komentarz oraz przygotowanie i wydrukowanie własnej mapy.
To wszystko może się odbywać na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony i tablety poprzez aplikację mobilną MSIP. Aplikacja mobilna dostępna jest na systemy Android i iOS. Aplikacja zapewnia dostęp do danych on-line, ale co ważne również po wcześniejszym pobraniu paczki danych – można pracować na pobranych podkładach mapowych w trybie off-line (gdy nie mamy dostępu do internetu).
W serwisie można zobaczyć dane opisujące nie tylko aktualny stan przestrzeni miejskiej, ale także czasy historyczne oraz planowane w przyszłości zmiany i kierunki rozwoju. Zainteresowani mogą na przykład prześledzić mapy historyczne obrazujące obszar Krakowa i jego rozwój od roku 1730 do czasów współczesnych.
To tylko niektóre możliwości Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej.
Chcesz dowiedzieć się więcej wejdź na msip.krakow.pl.
W ramach Portalu zostało też opublikowany przewodnik po danych MSIP pokazujący zakres danych oraz możliwości portalu MSIP - zobacz TUTAJ