Najciekawsze wynalazki z całego kraju, opracowane z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa i poprawie zdrowia, praktyczne wskazówki ekspertów, jak skutecznie sprzedać swój innowacyjny pomysł oraz speed-dating, podczas którego twórcy nowych rozwiązań będą mogli bezpośrednio porozmawiać z funduszami inwestycyjnymi czy firmami – tak zapowiada się tegoroczny Dzień Wynalazków. Wydarzenie odbędzie się 3 marca na kampusie Politechniki Krakowskiej.
To już trzecia edycja tego wydarzenia, organizowanego przez INTECH PK i stworzonego z myślą o upowszechnieniu nowatorskich rozwiązań, opracowanych przez naukowców z Politechniki Krakowskiej i innych politechnicznych uczelni. W najbliższy piątek zaprezentowane zostaną m.in. nowe antydepresyjne leki, inteligentne urządzenie do monitorowania astmy czy komputerowy odcisk palca.
– Bardzo skrupulatnie selekcjonujemy napływające do nas zgłoszenia. Zdecydowaliśmy się na zaproszenie do współpracy tych twórców, którzy w najciekawszy i przełomowy sposób podeszli do tematów, które mogą mieć zastosowanie w obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo, produkcja bezpiecznych leków czy zielona chemia – wyjaśnia wiceprezes INTECH PK Krzysztof Oleksy, koordynujący proces wyboru wynalazców.
Kolejnym punktem Dnia Wynalazków będzie dyskusja ekspertów dotycząca najskuteczniejszych sposobów na wprowadzenie na rynek innowacyjnych rozwiązań, często powstających w uczelnianych laboratoriach. Z wiedzy specjalistów skorzystają też wszyscy ci, którzy myślą o założeniu swojego start-upu. Ostatnim akcentem wydarzenie będzie speed-dating.
– W tym roku chcemy jeszcze mocniej wesprzeć politechnicznych wynalazców w poszukiwaniu partnera biznesowego. W programie Dnia Wynalazków znalazł się speed-dating, podczas którego twórcy nowych rozwiązań będą mogli bezpośrednio porozmawiać z funduszami inwestycyjnymi czy firmami, które są zainteresowane wykorzystaniem prezentowanych wynalazków w swojej codziennej działalności – opowiada prezes INTECH PK, Izabela Paluch. Porozmawiać będzie można m.in. z funduszami inwestycyjnymi YouNick oraz Innoventura, a także z największym polskim portalem crowdfundingowym PolakPotrafi.pl.
Zbliżający się Dzień Wynalazków ma więc bardzo praktyczny charakter. Powinien wziąć w nim udział każdy, kto na poważnie myśli o skomercjalizowaniu swojego wynalazku lub przymierzający się do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, opartej o innowacyjny produkt lub usługę.
Udział w Dniu Wynalazków jest bezpłatny – wystarczy wcześniejsza rejestracja na stronie: http://dw2017.evenea.pl, gdzie odnaleźć można także szczegółowe informacje na temat wydarzenia.