górne tło

Leki w lakierze do paznokci? Badania biotechnologów Politechniki Krakowskiej

Studenci i naukowcy z Politechniki Krakowskiej pracują nad innowacyjnym projektem. Mowa o lakierach do paznokci, które mogłyby dostarczać substancji leczniczych miejscowo i ogólnoustrojowo.

Zwykłe kolorowe lakiery nie kojarzą się z właściwościami leczniczymi, ale można już kupić produkty do paznokci, które zawierają składniki odżywcze. Biotechnolodzy z Politechniki Krakowskiej pracują nad projektem, który skorzysta z tej formy aplikacji w celach medycznych. Obecnie na rynku farmaceutycznym brakuje m.in. lakierów do paznokci o terapeutycznych działaniu ogólnoustrojowym. Według ekspertów to nisza, którą warto wykorzystać.

Zespół naukowców i studentów z krakowskiej uczelni skupia się na badaniu zastosowań lakierów jako systemów dostarczania leków przeciwgrzybiczych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Opracowano metodologię i trwają już pierwsze testy z wykorzystaniem substancji czynnych o działaniu miejscowym oraz substancji o potencjale działania ogólnoustrojowego (m.in. ibuprofen). Choć na tym etapie naukowcy skupiają się na badaniach podstawowych, które dotyczą charakterystyki uwalniania substancji czynnych oraz identyfikacji potencjalnych ograniczeń.

W rozwiązaniu, które pozornie może wydawać się proste, leży duży potencjał. Lakier do paznokci, jako innowacyjny nośnik leku, ma szansę znaleźć zastosowanie nie tylko w dermatologii, ale także w innych dziedzinach medycyny.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule „Czy leki można podać w lakierze do paznokci? Nowe badania biotechnologów Politechniki Krakowskiej”.