górne tło

Kosmiczne symulacje w krakowskiej uczelni. Powstaje habitat

W Akademii Górniczo-Hutnicza powstaje wyspecjalizowane laboratorium, które umożliwi prowadzenie symulacji kosmicznych. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce, w której studenci będą mogli testować nowe rozwiązania w warunkach zbliżonych do misji księżycowych i marsjańskich.

Habitat AGH jest tworzony w siedzibie Centrum Technologii Kosmicznych uczelni. W laboratorium będzie można sprawdzać m.in. nowe materiały do budowy baz kosmicznych, rozwiązania z obszaru nawigacji, telekomunikacji czy inżynierii biomedycznej. Współtwórczyni projektu dr Agata Kołodziejczyk nazywa go „poligonem doświadczalnym dla wszelkich badań, jakie zaprojektują studenci”.

Symulator bazy kosmicznej ma wiernie oddawać warunki panujące na prawdziwej misji. Dlatego około 100 m2  powierzchni będzie odciętych od światła słonecznego i podzielonych na kilka modułów, w tym m.in. laboratoryjny, sypialny, kuchenny. W wyznaczonym czasie uczestnicy symulacji będą mogli prowadzić badania i wieść codzienne życie w habitacie. Dla studentów i naukowców z AGH to szansa na praktyczną edukację i zbieranie materiałów do kolejnych projektów naukowych lub publikacji.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule „Habitat w AGH – kosmiczne symulacje w sercu uczelnianego kampusu”.